Medikas, nubėgęs šimtą maratonų: tai – kaip gyvenimas

Iliustracija

Šių metų antrą Velykų dieną kaunietis Gediminas Kinderis nubėgo 100-ąjį maratoną.
Ta proga siūlome paskaityti straipsnį iš dienraščio "Kauno diena".

Prieš 10 metų Kauno klinikinės ligoninės gydytojui neurologui Gediminui  Kinderiui kartu su juo į penktą ligoninės aukštą užlipęs pacientas pažvelgė į  akis ir paklausė: "Daktare, jūs dūstate?"
Mintis trenkė it žaibas: kas didesnis ligonis – jis ar pacientas? Gediminas  pradėjo bėgioti. Per šv.Velykas medikas nubėgo jau 100-ąjį maratoną. Dabar jis  sveria ne 117, bet 82 kilogramus.

Atrodė kaip kitas pasaulis

"Dar prieš 10 metų, žiūrėdamas televiziją, teigiau, kad maratono bėgikai –  antžmogiai", – nusišypsojo 50 metų gydytojas neurologas. G.Kinderis jau  aštuonerius metus sau užduoda klausimą, kodėl Lietuvoje maratoną bėgioja itin  mažai medikų: "Jie – labai užimti žmonės, daug dirba. Ir turbūt geriau  atsipalaiduoja žvejyboje, medžioklėje. Nors yra kolegų, kurie, deja, ilsisi  svaigindamiesi."

Medikas niekam primygtinai nesiūlo bėgioti. Žmonės yra skirtingi, kiekvienas  turi atrasti savo sveikatos ir malonumo šaltinį.

Vis dėlto gydytojas nesustodamas gali pasakoti apie maratoną ir jam  padėjusius mokytojus.

"Prieš 30 metų medicinos mokslus baigęs, matematiką dėstęs Kęstutis  Tiknevičius pasakojo apie bėgimą. Protu nesuvokiau, kaip jis kasdien gali  nubėgti po 10, o savaitgaliais – po 50 kilometrų, – šypsojosi medikas. – Atrodė,  kad tai iš kito pasaulio, o dabar remiuosi ir jo patirtimi."

Dabar jau G.Kinderis kitus stebina sugebėjimu kasdien anksti ryte, po  naktinės pamainos, arba vakare, po darbo, nubėgti po keliolika kilometrų.

Arba šokiruoja: nubėga maratoną šeštadienį, paskui sekmadienį. Arba dar  labiau šokiruoja: Vengrijoje, prie Balatono ežero, nubėgo keturis maratonus per  keturias dienas, o baigęs vieną maratoną važiavo tris valandas ir persirengęs su  kolegomis automobilyje iškart stojo prie starto linijos ir nubėgo dar vieną  maratoną!

Eksperimentas Sibire

"Pradėjus bėgioti visiškai pasikeitė gyvenimas, mąstymas, mityba, atsirado  daugiau energijos, pagerėjo nuotaika, darbo našumas", – G.Kinderis pastebėjo,  kad bėgiojimas padeda sureguliuoti ir net spręsti cukrinio diabeto,  hipertonijos, priklausomybės nuo alkoholio problemas, padeda negaluojant  stuburui.

Gediminas, kaip ir legendinis Lietuvos bėgikas, į pasaulio Guinnesso rekordų  knygą patekęs Petras Silkinas nenaudoja papildų ir maitinasi tik natūraliu  maistu: valgo daug augalinio maisto, daržovių, vaisių, česnakų, riešutų,  natūralios varškės, medaus.

Jis prisimena garsios Rusijos chirurgės, gydytojos neurologės, mokslų  daktarės Galinos Šatalovos 1984 m. atliktą eksperimentą: medikės pacientai, buvę  vėžininkai, dalyvavo 500 km bėgime Sibire su profesionaliais bėgikais.

Pirmieji maitinosi lengvu maistu ir gaudavo apie 600 kilokalorijų per dieną,  o profesionalai valgydavo įprastai, taip pat ir nemažai mėsos – suvartodavo apie  6 000 kilokalorijų. Nubėgus pusiaukelę  ligoniai aplenkė profesionalus ir  grįžo 250 km atgal. Sportininkai grįžti jau neturėjo jėgų.

Keturi svarbūs dalykai

Ankštame, apie 7 kv.m. dydžio, vertebroneurologijos skyriaus gydytojo  neurologo G.Kinderio darbo kabinete ant sienos kabo Vydūno nuotrauka. Užrašas:  "Mažos kultūros žmonės yra linkę vartoti įvairių nuodų: alkoholį, tabako  gaminius ir kitus narkotikus. Tokie žmonės žūsta dvasiškai, sveikata jų labai  pablogėja."

"Žmogui reikia sureguliuoti keturis dalykus: keisti mąstymą, mitybą,  taisyklingai kvėpuoti ir judėti, – pakartojo dar 1928 m. ištartus Vydūno žodžius  medikas. – Japonai jau seniai tvirtina, kad žmogus kasdien turi nužingsniuoti  bent 10 tūkst. žingsnelių."

Gediminas patikslina, kad bėgioja savo malonumui, o maratonų tikslas jam – ne  rezultato siekimas.

"Pradėjus bėgioti, natūraliai pasikeitė mityba, kvėpavimas ir mąstymas, –  šyptelėjo G.Kinderis. – Maratonas – kaip ir gyvenimas. Kai kuriais ruožais bėgti  lengviau, kai kur – sunkiau, yra vadinamųjų duobių. Ir maratone, ir gyvenime yra  startas ir finišas – pradžia ir pabaiga."

Išgirsti paukščius, pamatyti stirną

Pradėjęs bėgioti, apie maratono distanciją G.Kinderis net nesvajojo. Iš  pradžių nubėgdavo po 5 km gamtoje, kai žinomas daugelio televizijos viktorinų  laimėtojas Liucijus Ambraška pasiūlė dalyvauti Vilniaus maratone.

"Tai buvo pirmoji didelė mano gyvenimo avantiūra, – nusijuokė ketvirtas  lietuvis, kuriam pavyko nubėgti 100 maratonų. – Po finišo apėmė euforija –  naujas laiptelis gyvenime. Paskui savotiška tuštuma, kaip ir rašytojui parašius  knygą, dailininkui nutapius paveikslą ar realizavus didelį projektą. Tuštumą  reikėjo užpildyti dar vienu maratonu. Ir dar vienu. Dabar kasdienis laukimas,  kada žengsiu prie starto linijos."

G.Kinderis šyptelėjo paklaustas, kad bėgti maratoną, ko gero, labai nuobodu.  Jam – priešingai. Net jei ir nebūtų uždrausta kai kuriuose maratonuose bėgioti  su ausinuku, jo nesidėtų.

"Noriu išgirsti paukštelių čiulbėjimą, įkvėpti žiedų kvapo, pamatyti  prabėgančią stirną ar triušį. Ausinukas trukdytų", – maratonai medikui padėjo  atrasti kitą pasaulį, pažinti įdomių žmonių, pamatyti nuostabių, neregėtų  Lietuvos ir Europos vietų.

Ką daryti, kai reikia sukti ratą po rato stadione? G.Kinderis vadovaujasi  P.Silkino patarimais: "Niekada negalvok, kiek tau liko nubėgti. Nesivyk. Bėk ne  iš paskutiniųjų, bet apie 80 proc. pajėgumu. Nes paskui dėl inkstų  nepakankamumo, dehidracijos, vykstant metabolizmo procesams ar kilus kitokioms  problemoms, pateksi į reanimaciją. Bėgdamas galvok apie ką nors gera, apie  artimą žmogų. Aš vieną ratą skiriu vienam, kitą – kitam žmogui."

Pigūs bateliai

Iš pradžių jis buvo balta varna: bėgdamas maratoną išgarindavo po 4 kg  svorio, bėgiodamas 16 litų kainuojančiais nekokybiškais sportiniais  bateliais.

"Tavo avalynė bloga", – kartą pastebėjo vienas garsus, jau amžinatilsį  maratono bėgikas Vladislovas Levickas, bėgiojęs beveik iki 90 metų.

"Bėgi gerai, bet tavo avalynė pridarys bėdų kojoms", – draugiškai patarė ir  žurnalistas iš Rygos, patardamas nusipirkti geros firmos 300-400 litų  kainuojančius sportinius batelius.

Tuomet kas mėnesį keisdavęs greitai suplyštančius prastus batelius G.Kinderis  manė, kad pernelyg brangu gera avalynė: "Tačiau naujų kokybiškų jau užtekdavo  pusantro sezono – prabėgdavau apie 1 500 kilometrų."

Dabar jam užtenka ir 2 l vandens, o organizmas po maratono netenka apie 2 kg  svorio.

"Yra žmonių, nubėgančių 2–3 maratonus per metus, išsunkiančių save,  siekiančių maksimalaus rezultato, paskui jiems reikia pusmečio atsistatyti", –  G.Kinderis bėga tik savo malonumui.

Tiesa, pradėjęs bėgioti per beveik 10 metų jis tik kartą savaitei atsisakė  šio malonumo, kai buvo išvykęs atostogauti.

Daugiau taip nedaro ir nebėgti negali. Kaip ir dar vienas jo mokytojas –  antrasis žmogus po P.Silkino Lietuvoje nubėgęs 100 maratonų – Vidas Totilas. 18  metų pirmą maratoną nubėgęs Vidas juokauja, kad nuo to laiko nebėga tik dieną ar  dvi. Tik kartą Lenkijoje patyręs traumą, nekart 42 km nubėgęs vyras negalėjo  bėgioti 42 dienas. Simboliška, tiesa?

Užplūsta gera nuotaika

2009 m. gegužę P.Silkino pakviestas G.Kinderis ryžosi antrai avantiūrai.  Italijos Bergamo mieste jis su dviem kolegomis dalyvavo renginyje "24 valandų  bėgimas".

Šiose varžybose nesvarbu, kiek nubėgsi per parą. Gali pailsėti, paskui vėl  bėgti. Finišuoja visi. G.Kinderis Bergame bėgo 17 valandų, kitą laiką ėjo  pėsčiomis. Iš viso per tą laiką kaunietis nubėgo maždaug nuo Kauno iki Tauragės  – 145 kilometrus! Du jo kolegos – keliolika kilometrų daugiau.

Ne, gydytojas neurologas nesvajoja apie maratoną Sacharos dykumoje, Kaukazo  kalnuose, Šiaurės ašigalyje. Arba apie ilgiausią – 1 000 mylių (apie 1 600 km) –  bėgimą.

Kartais naktimis į darbą iškviečiamas medikas dirba su smegenų traumas,  insultus patyrusiais pacientais, su žmonėmis, kamuojamais stuburo patologijų,  hipertonijos: "Jie neateina švytinčiomis akimis, kaip į filharmoniją ar teatrą.  Jie tikisi pagalbos. O bėgimas padeda pasikrauti energijos, suteikia geros  nuotaikos ir padeda sunkiame darbe."

42 kilometrai be kojos

Gediminas neišskiria keisčiausio maratono. Jis pamena tik gražiausias vietas  – Višegrado maratoną, kai bėgo perėja iš Slovakijos į Lenkiją. Arba aplink  Balatoną – keturis maratonus per keturias dienas. Kaune G.Kinderiui mieliausia  bėgioti Kleboniškyje ir Panemunėje.

Bėgdamas jis sutiko įvairių žmonių. Gydytojas neurologas kadaise protu  nesuvokė pamatęs keistai bėgusį vaikiną: "Maniau, kad įdomi bėgimo technika, nes  keistai užmesdavo koją. Sužinojau, kad jis patyręs insultą."

Bėgdamas jis matė ir paralyžiuotų maratono bėgikų: Lenkijoje vyrą su viena  koja. Šis pasiremdamas ramentais nuėjo 42 km ir 195 metrus. Dar neregį vyrą,  bėgusį aplink Balatoną su lydinčiu žmogumi. Arba su riedučiais prieš maratoną  pravažiuojančius neįgalius žmones: "Prieš tokias asmenybes lenkiu galvą."

Po akimirkos medikas nusišypsojo, prisiminęs ir kuriozą, nutikusį per  maratoną.

Vienas žinomas lietuvis maratonininkas bėgdamas kelis kartus turėjo nuskubėti  į krūmus: jam paleido vidurius. Paskui kolegos juokėsi, kad nelaimę išpranašavo  jo numeris – 33.

Duobė – dar toli

Tik savo malonumui bėgantis medikas turi ir savo asmeninį maratono rekordą: 3  val. 30 min. 20 sek.

Prieš dvejus metus šį geriausią rezultatą G.Kinderis pasiekė, bėgdamas greta  garsios ultramaratonininkės Sados Eidikytės-Bukšnienės.

"Ji sirguliavo, moterį kankino sąnarių uždegimas. Pasiskambinome su  artimaisiais, atvežė vaistų. Bėgome keturis ratus, aš greta jos, padėjau  sugirdyti tabletes, atsigerti, – ir tik pasiekęs finišą, visą laiką šiek tiek  atsilikęs nuo Sados Gediminas sužinojo pasiekęs asmeninį rekordą. – Nuo to laiko  net nepriartėju prie šio rezultato."

Bėgimas – kaip gyvenimas, ar maratonas nėra skubėjimas gyventi? Medikas  papurtė galvą.

"Žmogaus rezervai skirti gyventi 132 metus. Tik mes juos pernelyg greitai  išeikvojame. Maratone, kaip ir gyvenime, kartais reikia bėgti greičiau, kartais  – lėčiau. Pernelyg plėšysiesi – perdegsi ir nebaigsi maratono. Būna labai sunkių  akimirkų, duobių. Sakoma, kad 35-asis kilometras – didžiausia duobė. Kai turi  įgūdžių, gerai viską paskirstai, duobė būna vėliau arba jos nebūna iki  finišo."

Kokiame gyvenimo kilometre dabar yra 26-us metus  mediku dirbantis gydytojas neurologas? Gediminas nusijuokė: "Tikiu, kad duobė  dar labai toli."


Visą pateiktą informaciją galite rasti svetainėje: http://kauno.diena.lt

Parašyta 2014-05-02 , kategorijoje "Kitos"