Apibėgti Baltijos jūrą padėjo ryžiai, grikiai ir makaronai

Iliustracija

3266 kilometrai – tokį atstumą įveikė vilnietis ugniagesys gelbėtojas Aidas  Ardzijauskas, per 45 dienas apibėgęs Baltijos jūrą. "Patyriau labai daug gerų  įspūdžių, kiekviena diena buvo skirtinga. Šis žygis – tai savęs pasitikrinimas",  – tvirtino A.Ardzijauskas.

Esame lietuviai prie Baltijos

Startavęs rugpjūčio 1 d. Klaipėdoje, Teatro aikštėje, jis bėgo per dalį  Lietuvos, Latviją, Estiją, Rusiją, Suomiją, Švediją, Daniją, Vokietiją, Lenkiją,  vėl per Rusiją. Finišavo ten pat, iš kur savo maratoną ir pradėjo.

Po tokio grandiozinio žygio 42-ejų vyriškis nesijaučia išsunktas kaip  citrina. "Stiprybė yra žmogaus galvoje. Jei užsibrėžei ko nors siekti, tai siek.  Ir pasieksi. Tas pasitikėjimas yra galvoje. Kojos tik vykdo nurodymus "iš  viršaus", – įsitikinęs A.Ardzijauskas.

Paklaustas, kodėl pasirinko būtent Baltijos jūrą, vyriškis sakė, kad esame  lietuviai, gyvename prie Baltijos. Šeima savo didvyrį sutiko namie Vilniuje,  linksmai – vaikai buvo pripūtę daug balionų, pripiešę piešinių. Aido ir jo  žmonos – valstybės tarnautojos Jurgitos – šeimoje auga 13-metė Gabija Barbora ir  6-erių Matas Pijus.

Buvo Jūrmalos ligoninėje

Į žygį aplink Baltiją A.Ardzijauskas leidosi ne vienas – jį lydėjo  savanoriai: dvi gydytojos – ortopedė bei fizioterapeutė – ir fotografė. Tačiau  komanda dažnai keitėsi. Visa manta ir komanda važiavo asmeniniu Aido  automobiliu, jį vairavo penkias kalbas mokantis bėgiko draugas Vaclovas.

"Vaclovas – lengvaatletis, profesionaliai treniruojasi pas mano draugą, o aš  – tik mėgėjas, – kuklinosi A.Ardzijauskas. – Aš bėgau per savo atostogas,  gydytojos mane lydėjo taip pat per atostogas."

Ar įdomus buvo šis bėgimas?

"Man – taip, nepaisant nuovargio, kai kurių nesklandumų. Aš bėgimu esu  patenkintas", – džiaugėsi A.Ardzijauskas. Paklausus, kuri diena buvo  sunkiausia, bėgikas sakė: "Antroji. Po pirmos dienos pajutau daug adrenalino.  Bet kitą dieną prie bėgimo organizmas dar nebuvo pripratęs – reikėjo rimčiau  padirbėti. Jeigu vieną dieną tenka daugiau nubėgti, be to, jei lyja, vėjuota,  kitą dieną būna sunkiau. O tokių dienų pasitaikė – buvo daug lietaus, daug vėjo,  nes mes visą laiką buvome netoli jūros. Ne daugiau kaip 50 kilometrų buvome  nutolę nuo jūros."

Antrąją bėgimo dieną A.Ardzijauskui įkando vabalas. Įvyko alerginė reakcija,  ištino koja. Latvių bėgikai surado sporto mediką ir lietuvį pristatė į Jūrmalos  ligoninę, kur jam buvo suleista vaistų.

Tik šiek tiek lašinių

Bėgti A.Ardzijauskas dažniausiai pradėdavo apie 9 val. ryto. Tačiau dėl  gamtos sąlygų ar kitų dalykų ne visada pavykdavo laikytis grafiko. Pavyzdžiui,  Danijoje jie skubėjo į paskutinį keltą, kuris kelia į Vokietiją. Tad kai  atvažiavo į viešbutį, buvo jau pusė pirmos nakties. Savaime aišku, kad kitą rytą  nepradėsi bėgti 9 val. Vidudienį Aidas darydavo pertrauką – 15 minučių  pietaudavo, po valgio išgerdavo stiklinę alaus. Tada 45 minutes miegodavo.

Bėgikui su komanda teko nakvoti ir viešbučiuose, ir palapinėse kempinguose,  ir pas kitų šalių ugniagesius, ir mokyklose, ir ambasadų viešbučiuose. Jei  būdavo virtuvė, pasidarydavo karštus pusryčius, jei ne – karštu vandeniu  užpildavo grūdų dribsnius ir valgydavo. Vandeniu tekdavo pasirūpinti iš  vakaro.

Kokie maisto produktai lengvaatletį "vežė" šiame maratone?

"Ryžiai, grikiai ir makaronai", – vardijo Aidas.

Mėsos kepsnio jis nė karto nevalgė, tik šiek tiek lašinių. Anot pašnekovo,  skrandis mėsą virškina tris paras ir su savimi nešti tą svorį per daug  sudėtinga. Kelis kartus jis ragavo žuvies patiekalų. Palaikymo komanda jų  nupirkdavo kavinėse ir atveždavo į bėgimo vietą. Ryšį su žmona ir vaikais jis  palaikė ne SMS žinutėmis, o kas antrą dieną jiems skambindavo. SMS žinučių  rašymas, jo nuomone, atima daug laiko, geriau paskambinti.

Noras kartu nusifotografuoti

Visas 45 dienas bėgikas buvo gamtoje. Peizažai jo akiratyje labai keitėsi.  Lietuva ir Latvija gamtos požiūriu panašios – daug žalumos. Estijoje – mažiau  miškų. "Suomijoje bėgome siaurais keliukais, per nedidelius kaimelius, tai  ten – kalniukai, pakalnės, posūkiai, keliai tarp akmenų, daug gyvūnų. Vietovė  tokia pelkėta. Švedijoje tose vietose, kur bėgau, buvo daug dirbamos žemės. Per  miškus tik keliose vietose bėgau. Danija – labai atvira, vėjai, lietus. Kai  bėgau keliu, visą laiką buvo matyti jūra. Vokietijoje bėgau kurortine zona,  palei jūrą, palei kopas – panašu į Nidą. Tada – Lenkija, vėl Rusija ir Lietuva.  Lenkijos ir Rusijos gamta pasirodė panaši: daug spygliuočių, smėlio, buvo  girdėti jūros mūša. Lenkijoje buvome nuėję prie jūros", – į malonius  prisiminimus leidosi A.Ardzijauskas.

Didieji vasaros karščiai vyriškį pasitiko Latvijoje ir lydėjo iki Talino.  Paskui jie truputėlį atslūgo, prasidėjo lietūs.

Kokių nors ypatingų nuotykių kelyje lietuvis nepatyrė. Jam nepastojo kelio  nei banditai, nei laukiniai žvėrys. Jis nesutiko piktų, bloga linkinčių žmonių,  tačiau įtarių – taip. Kelis kartus žmonės palaikymo komandos klausė, kas čia  vyksta, nes automobilis buvo apklijuotas reklama. Kai sužinodavo, norėdavo kartu  nusifotografuoti.

"Laukdavo manęs, kol atbėgsiu, ir fotografuodavomės, – šypsojosi Aidas. – O  Kaliningrado srityje viena moteris sustojo ir siūlėsi pavėžėti."

Nemėgsta lietuvių?

Kai lengvaatletis su komanda planuodavo dienos maršrutą, stengdavosi, kad jis  būtų kuo arčiau jūros. Pavyzdžiui, Švedijoje vieną dieną bėgdamas mišku jis  pasiekė karinį poligoną, nuo kurio iki jūros buvo tik apie kilometrą. Žemėlapis  rodė: apibėgti poligoną – 18 kilometrų, bėgti tiesiai per jį – tik 1,8  kilometro. Tada komanda puolė ieškoti informacijos. O ši skelbė: "Jūs galite  eiti, bet už savo gyvybę atsakote patys."

"Ir nuvariau tiesiai. Toks ir nuotykis, – juokėsi pašnekovas. – Poligono  teritorija labai didelė, iš esmės tai tuščias laukas. Aš nubėgau greičiau, nei  komanda jį apvažiavo mašina." Švedai buvo labai šalti. Kartą gyventojų jie  prašė karšto vandens dribsniams užplikyti. Davė to vandens, dar pomidorų  pridėjo, bet nakvynės nepasiūlė. Sužinojus, kad tai lietuviai, švedų reakcija  pasikeitė.

"Tikriausiai nepatikėjo, kad aš bėgu aplink jūrą, o tie keli žmonės – mane  lydinti komanda, – spėjo A.Ardzijauskas. – Ir švedai, ir norvegai ne itin  lietuvius mėgsta." Rėmėjų rado sunkiai

A.Ardzijauskui ši kelionė kainavo nemažus pinigus, tačiau konkrečios sumos  jis nenorėjo įvardyti. Vyras pats ieškojo rėmėjų, tačiau jų rasti nebuvo lengva.  Daugelis, į kuriuos kreipėsi, net nepatikėjo, kad žmogus planuoja apibėgti  jūrą.

Jį parėmė tie, kurie anksčiau turėjo ryšių su sportu. Vieni pagelbėjo  apranga, avalyne. Kiti davė fotoaparatą, treti – maisto papildų.

Su maistu buvo sunkiausia. "Ieškojome tokio prekybos tinklo, kuris turėtų  savo parduotuvių visose devyniose šalyse. Bet tokio tinklo Lietuvoje nėra, –  pasakojo Aidas. – Tada ieškojome, kas galėtų padėti bent Lietuvoje, Latvijoje,  Estijoje. Irgi neradome. Iš viso kreipėmės į kokius 500 įmonių, o atsiliepė 14.  Vieni atsakė, kad jie remia ne sportą, bet kultūrą, kiti – kad vaikus."

Lietuvio žygis buvo paviešintas ir kitose šalyse. Liepojoje, Rygoje, Taline,  Sankt Peterburge buvo surengtos spaudos konferencijos, Lietuvos ambasada  Švedijoje išplatino pranešimą spaudai.

"Mus pasitiko visur, kur buvome susitarę, – ambasadose, konsulatuose,  gaisrinėse. Įdirbis, kuris buvo įgytas per pusmetį iki bėgimo, davė savo  rezultatų. Ypač naudinga buvo Sankt Peterburge vykusi spaudos konferencija,  kurioje dalyvavo pati generalinė konsulė. Grįžtant namo prasidėjo nesklandumai  Rusijos pasienyje. Įbėgus į Kaliningrado sritį, muitinėje buvo pranešta, kad  reikės laukti apie 12 valandų.

Puolėme skambinti į konsulatą Kaliningrade. Iš ten atėjo generalinio konsulo  SMS žinutė, kad jis žino, jog mes laukiame eilėje muitinėje. Po tų SMS žinučių  sieną kirtome gal per 20 minučių. Man atrodo, viskas buvo sprendžiama netgi  ministrų lygiu, – pasakojo A.Ardzijauskas. – Iš tikrųjų net nežinau, kas mums  padėjo."

Parengta pagal www.kauno.diena.lt

Parašyta 2013-09-28 , kategorijoje "Kitos"