IX-asis Vido Totilo maratonas

Iliustracija

Brėško gaivus pavasariškas sekmadienio rytas, kai Vilemų kaiman pradėjo rinktis bėgimo-ėjimo entuziastai iš įvairiausių Lietuvos pakampių. Vienas po kito sodybon žengė dalyviai, kuriuos pasitiko šios šventės kaltininkas Vidas Totilas su savo šauniąja teisėjų komanda.

Susirinkus gausiam dalyvių skaičiui, bei artėjant startui prasidėjo apšilimo etapas, į kurį įsitraukė tik nedidelė dalis bėgikų: kitiems tiesiog užteko nuoširdaus pasišnekučiavimo, sako: „įšilsim, kai bėgsim“.

Prieš pat startą bėgikai bei ėjikai pasveikino Vidą su gimtadieniu, sulaukus garbingo 40 metų jubiliejaus. Vyresnieji pasidžiaugė Vidui patapus tikru veteranu. Nugriaudėjus ovacijoms, pasklidus džiaugsmo šūksniams ore, padangėje tiesiai virš sodybos grakščiais sparnais praskrido gandras, tarsi palinkėdamas visiems bėgikams gero starto, bei jubiliatui gyventi nuolatiniame skridime.

Startas... ir dalyviai pabiro po Vilemų kaimo apylinkes. Bėgikai skaičiavo kilometrus viena, o šiaurietiško vaikščiojimo dalyviai žygiavo šiek tiek kitokia trasa. Tik keletas jaunuolių, bėgančių estafetę, šovė į priekį, o visi likę ramiai pradėjo besidžiaugdami šia švente, besikalbėdami su kolegomis ir aplink supančia gamta.

Trasa. Norint įveikti maratoną reikėjo susukti 4 ratus po 10,55 km. Trasa nestandartinė: prabėgus 2 km mišku, dar 3,25 km iki apsisukimo reikėjo bėgti lygiu asfaltu besigėrint pavienėmis sodybomis, tvenkiniais, mišku. Apsisukus dalyviams teko grįžti ta pačia miško atkarpa, vėliau bešuoliuojant per balas bei traktorių išmaltus keliukus.

Oras. Iš ryto buvo vėsoka, tikrai neatrodė, jog žadėtoji +15 laipsnių šiluma užplūs miškus, laukus ir klonius, jog saulutė prasiskverbs pro debesis. Tuo suabejoję daugelis startavo šiltai apsirėdę. Praėjus porai valandų nuo starto saulutei vis dėlto pavyko išvaikyti debesis. To pasekoje bėgikams įpusėjus distanciją teko jau nusimesti tuos šiltus apdarus ir susilieti su pavasariška gamta. Vietomis tai stipriau, tai silpniau papūsdavo vėjas, bet, galima sakyti, jis buvo tik tinkamas prieskonis.

Maitinimas. Po 5 km trasos teisėjai vaišino gaiviu ir mineraliniu vandenėliu, kiti dalyviai turėjo ir savo paslaptingųjų gėrimų pasidėję. Šįkart tik nebuvo batono riekų kurias pernai taip godžiai po 37 km kirto pats jubilijatas. Vidas nepasinaudojo proga pareklamuoti vietinių kaimo šeimininkių duonos;). O po kiekvieno rato sodyboje apsisukant laukė gausiai vaišėmis nukrautas stalas.

Varžybų eiga. Nuo pat starto pradžios dominavo dvi estafečių komandos. Pirmajame etape skirtumas buvo nedidelis, bet stojus prie vairo Skinuliui (bėgo 3 etapus), Paberžės jaunimo kolektyvui nebeliko vilčių pasipriešinti, nors jie ir bėgo keturiese. Likusios komandos atbėgo žymiai atsilikusios, besigėrėdamos bėgimu.

1 vieta: Aivaras Vareika / Aurimas Skinulis 2:29:49

2 vieta: Paberžės jaunimo elitas (4 asm) 2:34:41

3 vieta: Pilėnų jungtinė komanda (2 asm) 3:01:30.

Maratono scenarijus klostėsi šiek tiek kitaip. Pirmą ratą Gražys su Žukausku atsiplėšė, o Venckūnas, visad pradedantis lengvai, ramiai, po rato ėmė mažinti atsilikimą. Taip sakant, įsibėgo. Dar jam bandė paakomponuoti Kaminskas, bet po 2 ratų pasitraukė iš kovos. Po jų sekė 5-6 bėgikų grupelė.

Kaip žinia, maratonas prasideda po 25-30 km, tad ir šis maratonas daugeliui ne išimtis. Įsibėgęs Tomas dar nesibaigus 3-iam ratui aplenkė Vytą, Antanas po 30 km „nusiėmė“ ir padaręs gerą treniruotę likusius kilometrus baigė pėsčiomis. Minėtoji grupelė irgi pradėjo retėti. Iš jų liko 4-5 ir tie pasiskirstę poromis: Kazlauskas / Didaronkus, už nugaros Totilas bei netoliese Soroka / Vedeikis. Likę dalyviai bėgo pagal savo galimybes su didesniais mažesniais tarpais.

Likus 5 km įtampa praktiškai išblėso, visi lyderiai buvo aiškūs. Tomas užtikrintai finišavo, už jo liko Vytas. Trečias atbėgo Alfonsas savo klasikiniu maratono laiku, netrukus liniją kirto ir jo pačio auklėtinis Darius pasiekęs asmeninį rekordą. 5-as jubiliatas Vidas, toliau Vedeikis, Žukauskas, Soroka ir t.t. Informuojam, kad Tomas šiandien laimėjo maratoną gan aukštu laiku, nors ir iš vakaro dalyvavo akvatlono varžybose Kaune, užėmęs antrą vietą. (800 m plaukimas / 5 km bėgimas - 28:34 (bendras laikas sudėjus plaukimo ir bėgimo laikus)).

1 v. Tomas Venckūnas 2:38:18

2 v. Vytautas Gražys 2:42:40

3 v. Alfonsas Kazlauskas 2:48:28

4 v. Darius Didaronkus 2:49:27

5 v. Vidas Totilas 2:53:39

6 v. Ernestas Vedeikis 2:56:23

7 v. Antanas žukauskas 2:58:19

8 v. Raimondas Soroka 3:00:53

9 v. Rytis Zajančkauskas 3:10:45

10 v. Albertas Zubė 3:12:22

Tarp moterų didelės kovos nebūta. Startavo viso labo 3 dailiosios lyties atstovės. Nežymiai po 21 km pirmavo Modesta, 2 min atsilikinėjo Sada ir dar 4 min Vilija. Bet ... Modestai užteko ir pusės maratono šiai dienai, todėl ji pasitraukė. Sada nors ir nerimavusi, jog neužliptų ant kulnų Vilija, išlaikė pakankamai stabilų tempą ir finišavo užtikrintai pirma. Vilija nuo antros maratono pusės stipriai sulėtėjo.

1 v. Sada Bukšnienė 3:22:27

2 v. Vilija Damašickienė 3:52:07

Sveikinam Bajorą, Pargaliauską ir Vaikšnorą įveikusius savo pirmuosius maratonus.

Šiaurietiško ėjimo dalyviai taip pat smagiai pražygiavo savo 10 km. Nors ir neišvengė lengvų nuklydimų. Ne visiems ėjikams tie tik 10 km lengvai pasidavė. Bet džiugu, kad vis daugiau žmonių įsitraukia į šią veiklą, į sveikesnį gyvenimo būdą.

Finišas. Organizatoriai pasistengė, kad dalyviams nieko netruktų net ir po finišo. Po bėgimo pasikaitinę pirtelėj, išsimaudę šaltam baseino vandenėlyje, šventės dalyviai įvertino ir šašlykų, ir kaimiškos sriubos skonį, užsigerdami alučiu, vyneliu ir t.t. Dalis dalyvių nepraleido progos išmėginti ir masažą.Tad lyg niekam nieko netrūko. Visi liko sotūs ir laimingi.

Vido 40-metis atšvęstas labai džiaugsmingai. Laukiant apdovanojimo ir jo metu muzika liejosi laisvai, ne vieną šokį sušoko Rasos vadovaujamas moterų kolektyvas. Apdovanoti prizininkai. Dalyviai išsiskirstė labai pakilios nuotaikos.

Kaip Alfonsas bėgikų vardu padovanojęs vyšnaitę palinkėjo, jog Vido maratonas sulauktų ne mažiau dalyvių, nei bus uogų ant šio medelio. Tad tikimės, netruks ta vyšnaitė ir užaugs, ir kas žino, gal dalyvių gausa nustelbs to medelio užmegztus vaisius.

Ačiū visiems buvusiems kartu.

Rezultatai.

FOTO

Parašyta 2011-04-04 , kategorijoje "Maratonai"