Pasvarstymai 2010 metų sezoną prisimenant (26)

Iliustracija

Tai viena ištvermingiausių Lietuvos bėgikių, įveikianti ne tik maratono, bet ir 6 val bei 100 km ilgio distancijas. Kūno kultūros mokytoja apdovanota Kauno miesto mero padėkos raštu, buvusi ėjikė, daugkartinė Lietuvos čempionė, daugkartinė rekordininkė (1 mylia 6:19, 3 km - 12:09, 5 km - 20:53 ir t.t.), o dabar entuziastinga bėgimo mėgėja - Sada Bukšnienė (Eidikytė).

1. Kaip anksti susidomėjote sportu?

Sportu, o tiksliau ėjimu susidomėjau kažkur 6-7 klasėj. Palaipsniui šis pomėgis peraugo į rimtą, atsakingą profesionalo darbą. Atstovavau SSRS rinktinę. Ir taip 13 metų profesionalaus sporto. Mėgstamiausios buvo 3-5 km 10 km jau reikalaudavo daug pastangų.

Baigus profesionalės karjerą kurį laiką nesportavau. Tik gal po vos ne 10-ies metų aš vėl pradėjau judėti. Bet... tik bėgioti ;). Visai nebuvau nutrūkusi nuo sporto, nes darbe kasdien susiduriu su judėjimu. Po 2004 metų Vilniaus maratono pradėjau dažniau dalyvauti bėgimuose.

2. O dabar nejaučiate nostalgijos ėjimui? Nesinori sudalyvauti ėjimo varžybose?

Daug metų atiduota ėjimui, daug dirbta siekiant pergalių, rekordų, tad tiek atsikandau šios sporto šakos, kad ... tikrai nėra jokios nostalgijos.

3. Kas Jums šiuo metu yra bėgimas?

Bėgimas tai gyvenimo būdas, atsipalaidavimo forma. Bėgdama pailsiu, pabūnu viena su savimi. Kiekvieną dieną stengiuosi pradėti šiuo malonumu.

4. Šeimos nariai neprisijungia kartu pabėgioti?

Sūnus mažesnis būdamas dar bandė įsitraukti, bet neprigijo. O likusieji nesusidomėjo. Džiugu, kad morališkai bent palaiko;)

5. Kasdien tikriausiai įveikiate nemažai kilometrų, tad smalsu ar derinate mitybą? Vartojat kokius papildus?

Seniai buvau pasakiusi chemijai griežtą NE. Aš galvojau apie savo šeimą, tad tokiems dalykams nesiryžau. O dabar bėgiojant nieko nederinu. Derindama gal ir būčiau šiek tiek greitesnė, lengviau įveikčiau nuotolius, bet man ne tai svarbiausia. Šiaip valgau viską, o ypač dievinu šokoladus.

6. O turit bent treniruočių planelį? Kiek įvairios Jūsų treniruotės? Analizuojat laikus?

Kokie planai, kokie tempiniai, atkarpos ir pan.!?! Užsimanau bėgu 10 km, kitą sykį 20 km, viskas pagal savijautą. Neturiu jokios sistemos, nes bėgu tik dėl savęs. Net be laikrodžio bėgioju, varžybose, maratonuose taip pat. Laikrodis, tai lyg įsipareigojimas bėgti, stengtis laikytis grafiko. Tikrai jau nebenoriu būti įsipareigojusi, tad bėgu savo malonumui. Kaip sakoma nereikia, nežinai ir ramu.

7. Lietuviai vis aktyviau dalyvauja ultra nuotoliuose, 24 h varžybose. Neknieti tenais savęs išmėginti?

6 h jau teko dalyvauti Žiežmariuose, smagios varžybos, ne sykį bėgau Nidoje. Tikrai įdomu save pamatyti ir 24 h įveikiančią, įdomu kaip organizmas reaguos į tokius krūvius. Kolegos karts nuo karto jau kalbina sudalyvauti, vykti kartu, bet... Laikas parodys.

8. Jūsų planai 2011-iesiems?

Dažniausiai nieko neplanuoju. Jei sutampa, kad esi laisva, tai nuvažiuoju kur nors sudalyvauti. Kai bėgioji dėl savęs nesureikšmini, kad reikia ten ar ten sudalyvauti. O kur papuls, ten bėgsiu.

Bet iš didesnių startų šiemet norėčiau subėgti Nidoje 100 km, Vilniaus maratone.

9. Įsimintiniausios bei mėgstamiausios varžybos 2010 aisiais.

Kaip tokiai bėgikei kaip aš iš tikrųjų visos varžybos patinka. Visos savaip įdomios ir įsomintinos. Sunku jas lyginti, nes būna skirtingas oras, sąlygos, trasos sudėtingumas, dalyvių gausa.

Įsimintinesnės labiau tos, kuriose patampi prizininke. Juk kiekvienam malonu būti kažkaip apdovanotam, tai natūralu. Kadangi bėgu ne laikui, tai jis visiškai nesvarbus.

Žavus buvo ir 100 km varžybos Nidoje, smagi trasa, šauni organizacija, oras puikus. Ypač smagu prisiminti kai po 100 km finišo dar laimėjau 300 metrų smėliu varžybėles.

10. Mūsiškiai maratono aktyvistai nuolat šturmuoja maratonus užsienyje, o dažniausiai Lenkijoje. Netgi po du iš eilės. Vieną savaitgalį prisijungėt ir Jūs, tad pasidalinkit kokius paliko įspūdžius šie du maratonai?

Galvojau bus sunkiau. Iš tikrųjų čia per klaidą pakliuvau, kolegų įkalbėta nusprendžiau išmėginti. Net neįsivaizdavau kas manęs laukia, kaip įveiksiu maratoną, o dar visus du. Vertinant tai, kad visą savaitę sirguliavau.

Šiaip viskas buvo super. Tiek oras, tiek trasa nepakartojama. Tikrai smagu. Visi bėgikai nuoširdūs, patenkinti, besišypsantys.

Prabėgtais maratonais esu patenkinta. Pamačiau ką reiškia bėgti keletą maratonų iš eilės. Svarbiausia finišavau geros nuotaikos, be traumų ir persitempimų.

11. Įsimintiniausias įvykis susijęs su sportu?

Tai susiję su ėjimu. Kartą po treniruočių stovyklos SSRS rinktinėje važiavome tiesiai į varžybas. Kojos buvo nutrintos, tai varžytis su tokiomis pūslėmis būtų buvę kančia, gal net ir būčiau nebaigusi. Bet treneris nusprendė prakirpti avalynę tose vietose, kad nespaustų. Žiūrėjau kaip kerpama, kaip gadinama ir taip gailėjau aš tų batukų, kad ašaros liejosi. Pagalvojau: „O siaubas, tokie batai, net 300 rublių tuo metu kainavę!“

Varžybose sekėsi gerai, planavom 3-ią vietą, o likau antra. Sportbačius susisiuvę avėjom toliau, bet gadinamos tuo metu tokios brangios, tokios svarbios avalynės skausmas likęs iki šiol ;)

12. Jūsų palinkėjimas visiems bėgimo mėgėjams.

Visiems linkiu būti nuoširdiems, visad būti geros nuotaikos, bendrauti, siekti užsibrėžto tikslo, sveikatos, bei išvengti traumų.

Parašyta 2011-02-22 , kategorijoje "Kitos"