Bėgimas stiprina ne tik kūną, bet ir smegenis

Iliustracija

Jau seniai yra žinoma, kad reguliarūs fiziniai pratimai didina organelių (pastovių citoplazmos struktūrų, būtinų ląstelės gyvybinei veiklai, ir atliekančių skirtingas funkcijas), vadinamų mitochondrijomis, kiekį raumenų ląstelėse. Kadangi mitochondrijos yra atsakingos už energijos gamybą, augant jų skaičiui fizinės apkrovos metu, didėja jėga iš ištvermė, praneša „The Jerusalem Post“.

Fizinė apkrova palankiai veikia ir psichiką, pavyzdžiui, padeda kovoti su depresija ir gerina atmintį. Tačiau iki šiol buvo neaišku, kas padeda pasiekti šį poveikį. Mokslininkai iš Pietų Karolinos universiteto mano, jog tai įvyksta dėl to, kad mitochondrijų kiekis auga ir smegenų ląstelėse.

Norėdami patvirtinti savo spėjimą, tyrėjai atliko eksperimentą su pelėmis. Jie išskyrė peles į dvi grupes. Pirmosios grupės individai šešias dienas per savaitę po valandą sportavo ant bėgimo takelio, o pelės iš antrosios grupės visą laiką buvo narve. Kitais aspektais pelės buvo prižiūrimos vienodai.

Po aštuonių savaičių mokslininkai patikrino, ar išaugo mitochondrijų kiekis kiekvienos grupės pelių raumenų ir smegenų ląstelėse. Be to, graužikai buvo verčiami bėgti, kol pavargdavo, siekiant patikrinti jų ištvermę.

Tyrimo rezultatai patvirtino mokslininkų spėjimus. Pelių, kurios kasdien sportuodavo, raumenų audiniuose mitochondrijų skaičius išaugo, palyginus su pelėmis iš antros grupės. Be to, pagerėjo ne tik „sportininkių“ fizinė forma, bet ir jų smegenyse taip pat išaugo mitochondrijų skaičius.

Dabar pelės iš „sportininkių grupės“ bėgdamos mažiau pavargdavo – jos galėjo bėgti ne 74 minutes, o net 126. Kitoje grupėje šis rodiklis nepasikeitė. Mokslininkai padarė išvadą, kad sportas didina mitochondrijų skaičių ne tik raumenyse, bet ir smegenyse.

O kai smegenys mažiau pavargsta, tai palankiai veikia ir fizinę ištvermę. Mitochondrijų skaičiaus didėjimas smegenyse gali padėti ir gydant psichikos sutrikimus, mano ekspertai. Gydant psichinius, neurodegeneracinius bei genetinius sutrikimus realu taikyti ir fizines apkrovas.

DELFI inf.

Parašyta 2011-09-26 , kategorijoje "Kitos"